O destinaci

Region horských luk i rovinatých polí, klidu i adrenalinu, tradic i moderních akcí

Majákem Hostýnských vrchů je významné mariánské poutní místo – Svatý Hostýn. V Hostýnských horách (jak by řekl kdejaký místní) objevujte středověké zříceniny, kochejte se výhledy z rozhledny na Kelčském Javorníku, užívejte klid a krásu čisté přírody – pěšky, na kole, na koni, na běžkách anebo na lyžích! Poznejte kolébku ohýbaného nábytkuBystřici pod Hostýnem, s jedinečným zámkem a živým folklórem. V Holešově si užijte romantické kouzlo francouzské zahrady a raně barokního zámku, nevynechejte návštěvu unikátní Šachovy synagogy a nezapomeňte si koupit Lentilky, které se vyrábí za humny ve Sfinxu! Na Rusavě poobědvejte ve valašské roubence, v muzeu lidových staveb v Rymicích se seznamte s jižními Hanáky! Během historických dnů poznejte Kurovický hrad a v Kurovickém lomu (Natura 2000) pozorujte čolky!

Hostýnské vrchy

Horské lesy a louky, čisté studánky, přírodní rezervace se vzácnými endemity, klid i adrenalin – tak by se daly popsat Hostýnské vrchy. Pomyslným majákem v ostrovu zeleně je nejvýše položené mariánské poutní místo na Moravě – Svatý Hostýn. Ptačí perspektivu objevujte z krásných rozhleden… na Kelčském Javorníku Vás dozajista uchvátí kruhový výhled, na dřevěné Marušce zase „valašský“ vzhled. Zpátky do středověku se vraťte objevováním zřícenin hradů Křídla, Obřan, Zubříče a Šaumburku. V okolí Rajnochovic nevynechejte jízdu na proslulých koních plemene Hafling, prohlédněte si lesní klauzu na splavování dřeva nebo navštivte Lesní železnici. Poměřit síly můžete na věhlasném Bikemaratonu Drásal a mnoha dalších cyklistických i běžeckých závodech. 

Vzhůru na Hostýnskou magistrálu!  

Hostýnská magistrála představuje unikátní možnost putování po Hostýnských vrších. Páteřní trasa, včetně odboček, měří 52 km a je doplněna odpočívadly a číslovanými informačními tabulemi. V létě se Hostýnská magistrála skvěle hodí pro turisty, cyklisty i jezdce na koních. V zimě se, za příhodných sněhových podmínek, nabízí řada upravených tras pro rekreační i velmi náročné běžkaře. Za každého ročního období během putování navštivte nejméně jednu z mnoha hospod, které zde suplují funkci horských chat (a v mnohém je i předčí).

Zámky, krásy, zahrady

Krásu historie pozorujte na zámku v Bystřici pod Hostýnem, který je unikátní tím, že jej v průběhu času majitelé nepřestavovali, nýbrž přistavovali nové části odpovídající dobovému stylu. A kdo ví, že Bystřice pod Hostýnem je kolébkou ohýbaného nábytku? Svého času byly židle Michaela Thoneta snad ve všech kavárnách po celém světě! Symetrii francouzských zahrad si užijte v zámecké zahradě v Holešově – mezi vodními kanály rozbalte deku a vychutnávejte klid v centru města. Navštivte interaktivní výstavy, koncerty a festivaly v nově zrekonstruovaném zámku Holešov, seznamte se s unikátní Šachovou synagogou nebo kovářským řemeslem v Zámecké kovárně.

Tradice a kultura

Oblast Hostýnských vrchů dýchá valašským folklórem. Během roku se v řadě dědin slaví Tři králové, tradiční vodění medvěda, velikonoční klapotání s koledou, vynášení Mařeny, pálení čarodějnic, stavění a kácení máje, poutě, hody, Mikuláš, rozsvěcení vánočního stromu a živý Betlém. V Bystřici pod Hostýnem se každý rok střídá mezinárodní folklórní festival Na Rynku s menším folklórním festivalem Podhostýnské září. V Holešově oslavíte sklizeň na Dožínkách mikroregionu. Unikátní připomínkou tradičního bydlení a života na jižní Hané (oblast Holešovska) můžete vidět v Muzeu lidových staveb v Rymicích.

Prožijte pouť na Svatý Hostýn, zapařte na festivalu alternativní rockové a punkové hudby Alternativa v Bystřici pod Hostýnem, přejeďte na kole lávku na rodinném festivalu Holešovská Regata v zámecké zahradě v Holešově, zaposlouchejte se do barokní hudby v cyklu koncertů Letní barokní školy, přejděte noční Hostýnskou magistrálu s celou rodinou. Změřte síly na Bikemaratonu Drásal a dalších cyklistických a běžeckých závodech!