Biograf Café Holešov: sympatická atmosféra

Úvodní obrázek článku

Noblesní éru Belle Époque připomíná honosné průčelí holešovského kina Svět, které uzavírá náměstí Dr. E. Beneše. Když ho vidíte, máte chuť nasadit cylindr, omotat krk bílou šálou a ruku v ruce s krásnou dámou vyrazit večer do kina. Filmy se tu promítaly od začátku 20. století, nyní kino čeká na digitalizaci, ale dále slouží pro zajímavá divadelní a jiná kulturní představení. K dotvoření noblesní atmosféry přispívá také kavárna Biograf café. A to je právě náš dnešní cíl.

Objemná fasáda Kina Svět, která se nad vámi klene, skrývá vcelku nenápadné dveře do Biograf Café. Před 3 lety ji do současné podoby z původní palačinkárny či mléčného baru zrenovovali manželé Kučerovi s cílem nabízet výběrovou kávu a italskou kuchyni. Otevřeli dveře také maminkám s dětmi do dětského koutku, který je mimochodem napříč holešovskými kavárnami jediný. V započaté filozofii původních majitelů pokračují manželé Awale. Sympatičtí Lucie a Kali převzali zavedenou kavárnu v únoru loňského roku a ihned začali realizovat vlastní nápady. Když se tu děti batolí v dětském koutku, u jednoho ze stolů Kali učí maminky angličtinu. Někdy se přidají i samotné děti.

Kromě toho tu Lucie pravidelně organizuje kurzy háčkování i další kulturní perličky. Byl tu čechofil Zbigniew Czendlik, hrála tu cimbálovka, divadlo, cestovatelé tu mluvili o tom, co všechno zažili od Thajska po Andy, v tuk-tuku i trabantu. Příjemně komorní akce bývají plné a mají skvělou atmosféru.

„S manželem jsme cestovali a žili v zahraničí, ale když se nám narodilo miminko, chtěli jsme ho vychovávat v Čechách. Naši kamarádi v Holešově zrovna prodávali kavárnu a tak jsme si řekli, že do toho půjdeme,“ usmívá se  Lucie.

Kdyby vás honila mlsná, tohle je to správné místo. Jídlo tu dělají z čerstvých surovin a snaží se mít v nabídce vždycky něco bez lepku, veganského nebo bez laktózy. V létě sorbety z čerstvého ovoce, v zimě sendviče z žitného chleba, tortilly s cottage, palačinky bez mléka a lepku s datlemi. Dorty pečou cukráři, nepečené dezerty si tu dělají sami.

Biograf Café je živé místo s dobrou kávou, skvělými dezerty a k tomu příjemným výhledem na holešovské náměstí. Nádherná budova Kina Svět si dobrou kavárnu zaslouží, takže držíme palce.