Tip na výlet > Po stopách tatíčka Masaryka kolem Chvalčova

Úvodní obrázek článku

Hostýn a jeho magické okolí si zamiloval nejeden umělec. Zvláštní vztah k němu měl i náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Pojďme se v jeho stopách vydat tímhle jedinečným krajem.

9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl Bystřice pod Hostýnem.
Délka trasy: 9 km
Start a cíl trasy: Bystřice pod Hostýnem u zámku
Doba na výlet: 3 h pěší, 50 minut cyklo
Převýšení: 176 m

Chodník Masarykových. Proč trasa nese jméno našeho prvního prezidenta?

Roku 1898 se rozhodl prof. Tomáš Garrigue Masaryk prožít se svou rodinou prázdniny v Bystřici pod Hostýnem, v té době vyhledávaném lázeňském městě. Jeho přítel, bystřický rodák, profesor na Vyšší dívčí škole v Praze František Táborský mu doporučil letní byt u Skálových ve Lhotce (nyní dolní části Chvalčova). Na svých cestách využíval také železnici. Zamlouval se mu kraj i lidé, a tak bylo rozhodnuto. Valašsko si pak vybral jako budoucí volební okres.
T.G. Masaryk navštívil kdejaké město a městečko, ale Chvalčov se může pochlubit větší přízní. „Pobýval u nás i s celou rodinou na letním bytě v době, kdy ještě zdaleka nebyl známou a významnou osobností a na svou hlavní politickou kariéru se teprve připravoval,“ řekl chvalčovský starosta Antonín Stodůlka. Celá rodina Masarykových v r. 1898 trávila léto v domku na Chvalčově, děti tu pak chodily i do školy. Dům na Chvalčově s číslem popisným 401, kde Masarykovi bydleli, se od roku 1923 až doposud pyšní pamětní deskou.
Masarykovi tu tedy pobývali několik měsíců a krajinu pod posvátnou horou si zamilovali. Právě díky tomu tu vznikl naučný chodníček, který vás provede po místech, které byly Masarykovým milé.

Náš tip: projděte si celou trasu, která vás povede z městečka Bystřice pod Hostýnem přes městský park Zahájené, podél Bystřičky až do Chvalčova, a dále do kopců s úchvatnými výhledy na Hostýnské vrchy. Poznáte mnoho krás kraje, který učaroval i našemu prvnímu prezidentovi. I když známe hostýnské kopce jako své boty, tato trasa je něčím jedinečná. Snad je to tím, že vede z rušného městečka do ticha hostýnských hor nebo možná tím, že tato místa se vyznačují unikátní atmosférou. Svým dětem můžete zábavnou formou zprostředkovat to, kým vlastně TGM byl.

Do Bystřice se snadno dostanete autem, vlakem i autobusem z Přerova, Holešova, Vsetína i Zlína. Trasa začíná u bystřického zámku, kde je infocentrum s mapami trasy. Najdete tady také stálé expozice ohýbaného nábytku a pravidelně také zajímavé výstavy. Naproti zámku u kostela je 1. zastávka a naučná tabule naší cesty.

Proti proudu říčky Bystřičky se vydejte směrem na Chvalčov. V městském parku Zahájené je 2. zastavení, děti mohou krmit kačenky v blízkém rybníčku. Podél koupaliště a skvělé letní restaurace pokračujte proti proudu potoka dál na Chvalčov. Na trase se neztratíte, je označená modrým kolečkem. Za železničním mostem najdete 3. zastavení Masarykův háj. Právě tudy Tomáš Garrigue Masaryk rád procházel.

Příjemnou stinnou pěšinkou dojdete až ke 4. zastavení u Lesní tělocvičny. Tady se můžou vyřádit děti i dospělí, doporučujeme vyhradit si tak hodinku, pokud jdete s dětmi. Přes můstek pak přejděte na protější břeh. Mezi domy projdete do parčíku a vydáte se vlevo po asfaltové cestě nebo po chodníku parkem. Po chodníčku se projdete dolním Chvalčovem až k Chalupě zahrádkářů, kde najdete 5. zastávku Dům č. 401 a naproti již zmíněný dům s pamětní deskou, kde Masarykovi bydleli. Teď už hurá do kopců, i ty byly místem, kam rád zavítal. Po cestě potkáte spoustu místních i přespolních, mladších i starších, jak si vychutnávají atmosféru místa jako stvořeného pro pohodové žití. Až po tuto 5. zastávku je trasa vhodná pro kočárky, dál už se staršími dětmi raději všichni po svých.

Kolem kapličky zabočte doprava k fotbalovému hřišti a sledujte značku s modrým kolečkem. Tady začínáte mírně stoupat, lepší boty vám budou vhod. Kolem pole přijdete k pomníku sv. Anny, dáte se doleva a podél pily dojdete k fotovoltaické elektrárně.

Vpravo se vám otevře nádherný výhled do údolí. Nalevo rozhledna na Hostýně, Obřany, Chvalčov jako na dlani.

Minete kříž pod Kozincem a už se škrábete nahoru. Šumění stromů smíšeného lesa napovídá, že zde pan prezident mohl najít blahodárný klid pro své myšlenky. Pokud jste ale s dětmi, o klidu si můžete nechat jen zdát. Na hřebeni Kozince se pokocháme výhledem a sejdeme k Myslivecké chatě, po pěšině míjíme 6. zastávku Kozinec. Rozprostírají se tu louky i část hřebene Javorníku.

Chodník se teď už točí doprava kolem malebných chat a chaloupek až ke Korytu, odkud místní i chataři berou ledovou čistou vodu. Ani vy se nebojte, je skvělá.

Teď už pomalu scházíme do nejstarší části Chvalčova. Kolem malebné kapličky sv. Cyrila a Metoděje a po modré značce pokračujeme k hotelu Říka. Sem se někdy určitě stavte na oběd. Interiér sice připomíná staré dobré retro, ale rodina Volkova nikdy nezapomíná nenoblesní obsluhu. Za hotelem pokračujte dál až k mostu a kolem něj pak doprava a proti proudu říčky. Tady opatrně, v létě tu popadaly stromy, tak se ujistěte, jestli už je chodníček průchozí. Pokud ne, vezměte to podél silnice a pozor na auta. V obou případech dojděte až k budově Arcibiskupských lesů a statků, za mostkem doprava a o kousek dál 7. zastávka Jaroslavova studánka. Teď na podzim je tak trochu schovaná mezi spadaným listím, tak doufáme, že i tak ji najdete.

Doplníme zásoby vody a jdeme zpět, kolem plotu pstruhárny doprava cesta stoupá lesem až ke slavné chatě Švajgrovka. Když budete mít štěstí, uslyšíte zvonit zvoničku na její střeše. Tady už se dobré boty hodí určitě. Když se těží dřevo, bývá tu bahna, co hrdlo ráčí.

Odtud se můžete vypravit zpět k hotelu Říka na autobus. Komu ještě zbyly síly, namasíruje kolena a vyráží k vrcholu Hostýna. Čeká vás prudké stoupání, které ale netrvá dlouho. Za odměnu se na Hostýně vyloupnete z lesa mezi zastaveními křížové cesty, kterou pro Hostýn navrhl Dušan Jurkovič, a zpracovalo Rako Rakovník. Takovou nikde nenajdete. Občerstvit ducha můžete v dechberoucí bazilice, občerstvit tělo zase v jedné z nezapomenutelných jarmarečních bud nebo restauraci.

Do Bystřice pak můžete jet autobusem nebo seběhnout z Hostýna krásnou houpavou stezkou až do lázní a kolem laponského hřbitova do města. Třeba vám ještě zbude chvilka na kávu U Růženky.

 

bph_pod_n_ami.jpg
cesta_ke_hristi.jpg
deti_v_lese.jpg
hostyn_v_pozad_i.jpg
k_mysliveck_e_chate.jpg
kaplicka_sv_cyrila_a_metodeje.jpg
ke_korytu.jpg
kolem_bystricky.jpg
koryto.jpg
koryto_1.jpg
kostel_sv_jilji.jpg
kr_iz_smer_kozinec.jpg
lesem.jpg
mostek_k_hristi.jpg
mostek_k_r_ice.jpg
mysliveck_a_chata_v_d_ali.jpg
na_svajgrovku.jpg
od_kaplicky_nahoru.jpg
od_r_iky_ke_stud_ance.jpg
od_stud_anky_arcibiskupske_lesy_a_statky.jpg
oznacen_a_cesta.jpg
pametni_deska_dum_401.jpg
pan_i_na_proch_azce.jpg
pomnik_sv_anny.jpg
pp_host_ynky.jpg
rybnicek_park_zahajene.jpg
sipky.jpg
smerem_k_lesu_oznacen_i_koleckem.jpg
u_chaticek.jpg
u_stud_anky.jpg
vyhled_na_bph.jpg
vyhled_na_hostyn.jpg
vyhledy.jpg
zastavka_1_zamek_kostel.jpg
zastavka_2_park_zahajene_u_rybnicku.jpg
zastavka_5_dum_401.jpg